Nu cyklar vi! Skolan i rörelse đŸ˜Š

Efter ett skolbesök i Karlbergs skola i Stockholm fick vi tips pÄ hur vi ytterligare kan öka elevernas rörelseaktivitet under lektionstid. Vi bestÀllde bordscyklar som eleverna kan anvÀnda dÄ de arbetar med olika uppgifter. Cyklarna Àr helt ljudlösa och det gÄr att stÀlla in motstÄndet, men vi har valt att inte mÀta hastighet, strÀcka, förbrukade kalorier eller annat (fast det Àr möjligt).

Vi har tvÄ modeller, en med sits och trampar och en med bara trampar. Tanken Àr, att eleverna kan röra pÄ benen samtidigt som de lÀser och rÀknar. Bordscyklarna Àr i flitig anvÀndning varje lektion och hjÀlper mÄnga elever att koncentrera sig bÀttre.

TvÄorna tycker sÄhÀr:

– Om man stressar över nĂ„got man inte kan sĂ„ kan man göra av med energi

– Man fĂ„r motion i benen medan man gör annat

– Den hjĂ€lper att koncentrera sig pĂ„ uppgiften eller om man har svĂ„rt att sitta stilla

– Man trĂ€nar pĂ„ att cykla medan man gör uppgifter

Treorna gillar ocksÄ cykeln. Fredrik tycker det Àr skönt att benen fÄr jobba medan han koncentrerar sig pÄ uppgiften.

För det mesta Àr det rusning till cykeln och alla fÄr prova i tur och ordning. HÀr cyklar nÄgra av fyrorna.

SportOffice har levererat cyklarna frĂ„n Sverige 😊

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka pÄ en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: