Sportlov

Ett av våra stora temaområden i år är ”skolan i rörelse”. Vi använder oss av temat såväl under lektioner som på rasterna. Den här veckan har det varit mycket rörelse utomhus, skridskoåkning, länk och både ledda och egna rastlekar. ”Kingi” är en stor favorit bland elevernas rastlekar.

Pricken på i:et för ”skolan i rörelse”var godisregnet som abiturienterna åstadkom på torsdagen då de åkte förbi med lastbilarna och eleverna hoppade och sprang omkring för att fånga så mycket godis som möjligt.

Vi önskar er alla ett fartfyllt sportlov i hopp om vackert väder och många utelekar!Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: