En vanlig vecka i åk 2

När jag frågade eleverna i min klass vad vi gjort den här veckan var det två saker som stod ut. Vi har varit till pulkabacken och vi har haft matematikprov.

Det var lite på kyligare sidan på torsdag morgon men eleverna var bra klädda och humöret var på topp. Det var många röda kinder och glada miner. Tur att vi är många i ett team för när ett gäng började frysa gick två vuxna tillbaka till skolan med dem och de som ville fortsätta åka kunde fortsätta. Allra roligaste har vi när vi är tillsammans alla i åk 2 som ett stort gäng.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: