Vårtecken med åk 6

Idag var vi i åk 6 till Hovirinta-parken och fångade vårtecken. Det var varmt och soligt, alla hade det roligt och skönt. Vi hade 15min på oss att ta bilder och när vi kom tillbaka skulle vi göra collage av bilderna vi tog. Här ser ni några av våra collage.

//Daniela Suomi & Emilie Sjösten

En tanke på “Vårtecken med åk 6”

  1. Fina foton på härliga bårblommor har eleverna tagit. Hoppas det väckte intresse för vad växterna heter och t.ex var dom växer och hur utbredda eller sällsynta dom är mm. Collagen blev jätte fina! Tack för att ni delar med er på svenska skolans egen sida👍😊

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: