Läsmånaden är igång!

Treorna är jätteivriga inför läsmånaden. De har ställt upp realistiska mål för sig själva. Några kommer att försöka läsa en timme varje dag medan andra har som mål att läsa minst fem minuter under vardagen. Roligt att några även hade som mål att läsa för småsyskonet eller hunden minst en gång i veckan. Som ett gemensamt mål i klassen försöker vi att nå 1000 lästa sidor, sedan 3000 och 5000. Kanske vi kommer upp till 10 000 lästa sidor?

 

img_0658
Vid slutet av lektionen hade eleverna redan 368 sidor lästa!

EDIT: När den första skoldagen i mars är över har eleverna skrapat ihop 1349lästa sidor vilket innebär en bronsmedalj (en läxfri dag). Jag har visst underskattat läsintresset i klassen…

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: