Skolmusik 2017

Svenskfinlands största musikevenemang för skolelever går av stapeln den 4-6 maj i Vasa-Korsholm. 8000 elever samlas under några dagar för att sjunga och musicera tillsammans! Från vår skola deltar 19 elever från åk 3-4. Bussfärden norrut startade kl. 11. Höjdpunkten under bussresan var naturligtvis pausen då man fick köpa (nästan) vad som helst till mellanmål 😊


Framme i Korsholm! Hela Skolmusik-gänget 😊


Efter middagen var det dags för konsert med Wegelius kammarstråkar i Korsholms kyrka. Mäktig kyrka med plats för 900 personer! Konsertprogrammet varierade från uruppföranden av riktigt ny musik till gammal musik av Bach och Haydn.

Elevernas kommentarer från den första Skolmusik-dagen:

”Det har varit en rolig dag”

”Det var kiva i bussen efter att man hade köpt karkki”

”Man fick ont i benen av att sitta fem timmar i bussen”

”Det var fin musik men lite tråkig konsert”

”Det har varit det bästa att få vara med kompisarna, och inte ha en vanlig skoldag”

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: