En mycket glad 3b

24EF7C24-594F-4145-B767-6EE3A685695C3B är jätteglad för att vi vann diplomet. På diplomet står det att eleverna i klass 3b har visat att de medvetet använder skolspråket svenska i klassen, korridorerna, matsalen och på skolgården.

Vi kämpade jättemycket för att vinna! Vi pratade svenska. Det var jätteroligt att vi vann, vi fick en bra känsla, vi hade gjort något jättebra. Det kändes skönt. Vi vann för att det fanns sådana som sade och påminde de andra att vi skulle prata svenska! Det var den roligaste dagen under hela läsåret. Jag har aldrig blivit så glad, det kändes i hela kroppen! Emilie, Erin, Wilma, Matilda, Molly, Erika och Emily jobbade hårt för att påminna de andra att prata svenska. Utan dem sku vi aldrig ha vunnit. Skönt att de som blev påminda också bytte språk! Hela klassen jobbade som ett team och det var kul att vi fick belöning för det.

Det var roligt att vinna och speciellt roligt var det när det var så många som kom och gratulera oss.

Ha ett skönt veckoslut

3b och Carolin

Författare: Carolin

Klasslärare för 3b

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: