Jürgen och Ali berättar om flyktingskap och rasism

Jürgen och Ali från Röda korset berättade idag om flyktingskap och rasism. Jürgen berättade vad rasism är, hur man kanske får rasistiska tankar och hur rasism och mobbning liknar varandra. Vi kom också tillsammans på hur man kan motarbeta rasism i vår vardag. Ali har varit flykting största delen av hans liv och vi fick höra om hans liv och om de länder, Pakistan och Iran, där han bott som flykting.

Eleverna var mycket intresserade och ställde fina frågor, lyssnade noga och kom med kloka kommentarer. Tack Ali och Jürgen! Det var fint att ni kunde komma till vår skola.

Carolin, Jessica, Josephine och Lizzy

Författare: Carolin

Klasslärare för 3b

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: