Månadsinfo januari 2018

Gott nytt år!

Nu då halva januari redan har gått kan vi med glädje konstatera att vintern äntligen är här! Eleverna behöver varma utekläder, vantar och mössa. Vi jobbar vidare på att hitta rutiner, nu främst gällande måltiderna i barackerna. Eleverna hjälper till med förberedelser och undanstädning av mat och tillbehör, maten serveras i klassrummen. Här äter eleverna i 3B broilernuggets och klyftpotatis, som stod på menyn dag.

En del av gymnastiklektionerna kommer att hållas på olika idrottsställen inomhus eftersom vi inte har en gymnastiksal till förfogande. Det lönar sig också att prova om skridskorna fortfarande passar. Vi har börjat utnyttja slöjdsalen i Auranlaakson koulu och Kuusiston koulu för slöjdlektioner i åk 3-6. Då det behövs ordnar staden busstransporter.

Mellanbetygen delas ut i skolan fredagen den 26.1. Eleverna i åk 2-6 ska hämta sin betygsmapp till skolan så att betyget kan läggas in där.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

En tanke på “Månadsinfo januari 2018”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: