Vem kan lyfta upp till hundra gånger sin egen vikt?

Vecka 40 fick årskurs 1 och 2 besök av Åbolands naturskola. I småkyligt höstväder traskade vi till skogen.

Vi började med att samla saker i skogen: en pinne, ett gult löv, en grankotte, en tallkotte och ett barr. Vi delades in parvis och fick en ganska svår uppgift. Vi satte oss med ryggarna mot varandra och den ena fick placera ut sina saker på ett sittunderlag. Sedan var det den andras tur att placera sakerna på samma sätt! Den första skulle ge så bra instruktioner som den kunde. Vi tränade på många viktiga begrepp: höger, vänster, ovanför, diagonalt, nedanför, bredvid…

Temat för dagen var myran. Tyvärr var myrorna ganska slöa. Det hade varit ganska kyligt de senaste nätterna. Då vill inte myrorna göra så mycket annat än slöa i myrstacken. Som tur är hade Sonja en egen ”myra” med sig.Den här ska man inte plocka!Vilken konstig knöl, vad kan ha hänt här?När vi lärt oss om myror gick vi på upptäcktsfärd i skogen! Vi förstorade upp saker vi hittade med hjälp av små luppar.Bara man stannar upp och tittar omkring sig i skogen kan man hitta allt möjligt intressant.

Du har säkert redan klurat ut svaret på frågan i rubriken. Rätt svar är myran!

Tack Sonja för ett trevligt program i skogen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: