Skolhusplanering

Under detta läsår har åk 4 deltagit i ett skolhusplaneringsprojekt. Eleverna har gruppvis planerat hur det kunde se ut i vårt nya skolhus om de skulle få bestämma inredningen. De har också designat helt nya möbler i en app som heter 3D Bear AR.

Med jämna mellanrum har vi haft besök av skaparna av 3D Bear. Vi har också träffat andra elever, som jobbar med samma projekt i S:t Karins, i Kaarina-sali. Under en träff fick vi också prova olika möbler från olika tillverkare.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: