Månadsinfo november 2021

I november ska vi få göra något vi inte gjort på två år, nämligen se en teaterpjäs 😄 Teater Taimines föreställning Klassens drottning är en uppriktig pjäs om längtan efter att bli accepterad. Att vara populär och att ha vänner är två olika saker. Vi hoppas på en tankeväckande upplevelse och givande diskussioner i klasserna efter pjäsen.

Föreställningen är den 17.11 i Kaarinasali

En del lärsamtal hålls ännu i november. Det har varit trevligt att få träffa alla föräldrar under samtalen. 😊

Nu då det blir allt mörkare är det bra att hänga reflexer både på skolväskan och ytterkläderna. Egen reflexväst eller reflexsele är bra för skolvägen. Skolans fina reflex är förhoppningsvis i användning också.

Skolans reflex

Det nya skolhuset håller tidtabellen och materialbeställningarna är i full gång. Snart får vi börja planera flytten som kommer att ske efter sportlovet. 👍

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: