Månadsinfo januari 2022

Skolvardagen påverkas i hög grad av den rådande coronasituationen och för tillfället är det svårt att planera in något överhuvudtaget. Vi försöker fokusera på en trygg och säker skolmiljö. Munskydd rekommenderas i alla årskurser. Aktuell information till hemmen skickas via Wilma.

Eleverna får mellanbetyg fredagen den 28.1. I mellanbetyget bedöms elevens framsteg och prestationer i olika ämnen samt uppförandet. Eleverna i åk 1-3 får en verbal bedömning medan eleverna i åk 4-6 får siffervitsord.

Vi får njuta av det vackra vintervädret på skolgården och i närmiljön. Det är bra om eleverna har kläder enligt väder, det kan variera mycket från en dag till en annan ☀️❄️⛄️🌧☔️

Vi går mot ljusare tider 😊

Författare: Maria

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: