Insjöfinländsk buffé i åk 3 och 4

Efter flera veckor av hårt arbete var det äntligen dags för att få lön för mödan. Veckan avslutades med en resa i Insjöfinlands matkultur. Alla deltog så modigt de kunde i provsmakandet av mat som kanske inte är så vanlig på borden här i vår ända av landet. Knäckebröd, karelska piroger med äggsmör, mustamakkara med rårörda lingon, rieska, lörtsy, kalakukko från Kuopio och fusk-kukko lagad på strömming. Omenalörtsy var favoriten i 4A. Tabelljumbon kalakukko fick ett poäng för varje timme det gick åt att tillreda den.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: