Månadsinfo september 2017

Den närmaste månaden händer det en hel del kulturellt. Vi får lyssna på flera konserter med bl.a. Flottans saxofontrio, Sibelius Inspiration multimediakonsert och Pentti Rasinkangas underhåller oss i kyrkans utrymmen under skoltid. Föräldramöten hålls både för skolan och eftis. Idrottsdagen med Hovirinta och stadens idrottstävlingar är också i september. Femmorna åker på lägerskola till Kunstenniemi. Datum för olika evenemang hittar ni i skolans händelsekalender

Där emellan förbereder vi flytten till barackerna. Vi hoppas kunna flytta in genast i början av oktober. Lördagen den 30.9 har vi skoldag och vi välkomnar alla föräldrar att delta i Hem och skola-dagen.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: