Hem och skola-dagen 2017

I år hade alla S:t Karins-skolor en skoldag lördagen den 30.9.2017. I vår skola valde vi att hålla kvar traditionen med läsning den första lektionen och sedan hade vi lektioner som visade hur mångsidigt vi jobbar både ute och inne. Under dagen kunde man köpa kaffe och annat gott från ettornas café. Femmorna hade kontroller ute i skogen där sexorna fick pröva på olika experiment och annat skoj. Fyrorna övade sopsortering ute i rinken och testade föräldrarnas mattekunskaper genom en Kahoot. Treorna studerade växter och hade en slöjdlektion med många ivriga föräldrar som assistenter. Tvåorna fingervirkade och studerade höstträden medan ettorna drog ett Röris-pass ute på skolgården. Föräldrar hjälpte till med att packa böcker som ska putsas och flyttas till barackerna. Skolfarfar Ilkka fick avgångsbetyg. Det här var bara en liten del av allt som hände på olika håll i skolan.

En trevlig skoldag! En video från Hem och skola-dagen kan du se här!

Här följer lite bilder från de olika lektionerna.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: