Orientering i skogen

Gymnastiklektionen började med att vi blev indelade i par eller grupper. Vi fick en karta och började promenera till skogen. 

Under vår promenad stannade vi ibland och försökte hitta oss själva på kartan. När vi kom fram till skogen fick vi kontrollappar som vi skulle stansa vid varje kontroll. Vi började leta efter kontrollerna i tur och ordning. När vi kom till en kontroll skulle vi stansa vårt papper med orienteringsstanser. Det fanns tio kontroller som kunde hittas i skogen. Kontrollerna var färgglada lappar. Några kontroller var otydligt märkta på kartan och de var svåra att hitta. När lektionen var slut visade vi våra kontrollappar åt läraren och sedan sprang vi runt och hämtade in alla kontroller. Efter det promenerade vi tillbaka till skolan. Vi var alla jättehungriga när vi kom till skolan så vi gick och äta. Maten smakade bra efter all frisk luft. 
 ”Allt var jätteroligt!”

”Det var roligt att få springa runt hela skogen.”

 ”Det var tråkigt då alla ville gå till olika kontroller.”

//3A

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: