Månadsinfo mars 2018

Vinteridrottsdagar blir det nästa vecka i skidspåren i Pargas. På tisdagen för åk 1, 3, 5 och på torsdagen för åk 2, 4, 6. Vi hoppas på härligt vinterväder, eleverna behöver lämpliga kläder och en liten matsäck med. Alla klasser har simundervisning i mars, kom ihåg simkläder och handduk de dagarna det gäller!

Under läsmånaden i mars kommer vi att fokusera på djupläsning och textsamtal. Vi ska också duka upp en bokrestaurang i klassen. Torsdagen den 29.3 har vi LÄSKALAS i Kaarina-salen bredvid vårt nya fina bibliotek 😊

Fredagen den 6 april ordnas LÄSNATTEN i skolans baracker. Boka in datumet redan nu. Mera info och anmälningar kommer på Wilma.

Hem och skola i S:t Karins håller sitt årsmöte onsdagen den 21 mars kl. 18.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: