Månadsinfo maj 2018

Maj månad är som vanligt en salig blandning av utfärder, idrottsevenemang, lediga dagar, slutspurt med undervisningen, betyg och naturligtvis skolavslutning den 2.6 😊

Kolla skolans händelsekalender och Wilma-meddelanden för mera information.

Stafettkarnevalen ordnas i Åbo den 18-19 maj och vi deltar med ett stort gäng löpare och resten hejar på läktarna.

En del av blåsklubbens deltagare höll en liten konsert på musiklektionen häromdagen.

I förra månadsinfo berättade vi om tidtabellen för renoveringen av skolhuset. Nu håller vi på och förbereder en projektplan för ett eventuellt nytt skolhus. Stadsfullmäktige i S:t Karins kommer att behandla projektplanen i juni och på hösten tas det beslut om vilket alternativ som kommer att gå vidare när det gäller skolhuset. Renovering eller nybygge. Vi väntar med spänning.

I brist på andra bilder får ni begrunda situationsplanen för det nuvarande skolhuset 😉 De avlånga lådorna är barackbyn. Förskolan finns i A-baracken, rektorns kansli finns i B-baracken, åk 1-2 finns i C-baracken och åk 3, 4 och 6 finns i F-baracken för tillfället. Vi hoppas på tilläggsutrymmen och matbarack till nästa år och väntar på beslut om detta i maj.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: