Treornas kantelefilmer

Treorna har bekantat sig lite mera med Finlands nationalinstrument kantele och gjort egna presentationer i iMovie. En del av filmerna finns upplagda på skolans YouTube-kanal som man hittar med sökordet st karins svenska skola. Filmen skulle innehålla egna bilder av en femsträngad kantele, lovliga bilder från nätet (cc search), bildtexter med fakta om kantelen, en video där eleven spelar Kalevalamelodin Runosång och sist men inte minst inspelning av egen improviserad kantelemusik som bakgrundsmusik 😊

Eleverna var mycket nöjda med sina filmer och de flesta tyckte att det roligaste var att improvisera och spela in egen musik. Musikläraren är imponerad över slutresultatet 👍 Här är några av filmerna, det finns många fler!

Fridas kantelefilm

Oskars kantelefilm

Melissas kantelefilm

Ellas kantelefilm

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: