Månadsinfo mars 2021

I mars har eleverna simundervisning i S:t Karins simhall trots att simhallen är stängd i övrigt. Vi fortsätter med närundervisning i åk 1-6 tillsvidare, för vuxna och eleverna i åk 4-6 rekommenderas munskydd under skoldagen. Vi vill också påminna om rekommendationen att begränsa kontakterna även utanför skoldagen för att kunna fortsätta med närundervisning så länge det bara är möjligt.

Vi håller fast vid traditionen med läsmånad i mars 📖 Alla klasser jobbar med läsning på olika sätt och i slutet av månaden ska vi också ha ett coronaanpassat Läskalas 🤩 🍦

Vi deltar också i nätverket På Läsande Fot inom det nationella Läsande kommun-nätverket där skolan, förskolan och biblioteket tillsammans funderar på hur vi kan arbeta läsfrämjande för och med våra elever. Också där hemma kan ni göra en stor skillnad för barnets läsning och språkliga utveckling 😊

Hem och skola i S:t Karins planerar att ordna Läsnatten på distans fredagen den 26 mars. Mera info om detta via Wilma och Facebook 👍

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: