Månadsinfo oktober 2021

I oktober kommer vi att träffa föräldrarna i samband med lärsamtalen som detta år hålls i skolan. Det ska bli trevligt att träffas!

Omsdagen den 6.10 bjuder vi på en inspirationsföreläsning om läsning och hur man kan väcka barnens läshunger. Läsambassadörerna Henrika Andersson och Amanda Audas-Kass ger goda råd och tips på bra böcker, kom med! Länken har skickats på Wilma.

I oktober ska en del av eleverna delta i en lekledarutbildning eller utbildning om Verso-kamratmedling. Båda utbildningarna är en del av skolans Må Bra-arbete. Vi kommer också att ha årets första klassråd. Väneleverna kan nu träffas lite mera och vi har tänkt att audioäventyret Spegeln på skolgården görs parvis med väneleverna.

Alla skolor i S:t Karins har höstlov vecka 41, den 11-15 oktober.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: