Månadsinfo februari 2022

Höjdpunkten för många elever förra året var skiddagarna vi ordnade i februari. Så vi beslöt oss för att ordna skiddagarna även i år, om vädret och coronasituationen tillåter. Just nu ser det bra ut ❄️😊⛄️

Vi har fått fantastiska nyheter från Hem och skola i S:t Karins! Föreningen sponsorerar vårt nya skolbibliotek med sammanlagt 215 nya böcker, en bok per elev till det nya skolhuset! Vad roligt det ska bli att få flytta in och inleda med läsmånad och nya böcker! 📚

Snart ska vi packa ner allt som ska med i flytten. Eleverna ska ta hem alla sina egna saker, böcker, kläder, skor och andra personliga saker. Det som glöms kvar kommer att slängas. Om ni föräldrar vill komma och leta efter borttappade kläder eller saker, kan ni göra det på eftermiddagarna under vecka 7.

Under det senaste året har eleverna i SKS åk 3-4 och HOV åk 5 deltagit i det nya skolhusets konstprojekt och nu har vi äntligen fått ta del av vad det här innebär. Bland annat kommer matbrickorna att vara som små tavlor med härliga bilder gjorda av Ritva Kovalainen. På brickorna syns också en del av eleverna. Vad roligt det ska bli att få använda de små konstverken 😊

Brickorna till den nya matsalen

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: