Skiddag i Pargas 8.2.2022

Eleverna i årskurs två, fyra och sex fick åka ut och skida i Pargas den 8.2.2022. Först åkte vi med buss till Finby. Det var väldigt kallt då det började snöa. Vi åt korv, bröd och drack Trip. Alla klasser hade superroligt. Tvårnas favoritsak var att man fick ta paus emellanåt. Fyrornas favoritgrej var både att skida och äta. Sexornas favoritsak var att få skida. Essis favoritsak var att få se eleverna och lärarna ha roligt och njuta. Årskurs fyra hade en väldigt rolig dag.

Avslutningsvis var den snöiga dagen väldigt rolig, spännande och lyckad. Vi önskar flera idrottsdagar!

Selma Vahtola, Fanny Keihäs och Clara Karlsson, 4A

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: