Månadsinfo mars 2023

I mars har vi traditionell läsmånad 📚 Vi har skaffat lite nya böcker till vårt skolbibliotek och klasserna jobbar med läsning i olika former. Den 3.3 ordnar Hem och skola en läskväll i skolan med författarbesök av Eva Höglund. Kom och mysläs med ditt barn, anmälningar via Wilma.

I år kommer vi att skriva upp hur många sidor vi har läst och varje sida motsvarar en meter. Så ska vi se hur långt vi kommer på vår läsresa. Vi avslutar läsmånaden med Läskalaset i skolan den 31.3. 😀

I övrigt så har vi ganska normala skoldagar. Simningen fortsätter ännu för vissa klasser. Ishallen är bokad för vissa gymnastiklektioner. Åk 3 och 5 kommer att ha naturskola. Vi njuter av solen och våren som är på kommande. ☀️

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: