Det börjar bli svalare…

Normalt rekommenderas eleverna varmt att ta med sig kläder enligt väder (och att ta hem sina svarta utebyxor och fingervantar igen på eftermiddagen så de inte fryser på vägen till skolan nästa dag). De elever på åk4 och 5 som valt uteliv som valbart ämne höll värmen på sitt eget sätt och gick till skogs och samlade lite granris. Vi provade den finska vildmarksförfattaren Olli Aulios knep ur Suuri retkeilykirja och byggde ”solfjädereldar”. Nästa vecka testar vi den norska äventyraren Lars Monsens syn på hur man gör upp eld som han beskriver det i Vildmarksboken. De båda skogstomtarnas böcker är mycket läsvärda! Lite mys och brasknaster i den friska höstluften.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: