Sibelius Inspiration

För att uppmärksamma Finland 100 år bestämde sig S:t Karins svenska skola och Hovirinnan koulu för att satsa på Jussi Makkonens cellokonsert med temat Sibelius Inspiration. Det var en multimediaföreställning med bilder, filmer, levande musik, ljuseffekter och en rejäl dos med intressant information om Jean Sibelius.

Under konserten fick vi höra Jussi Makkonen spela på sin 300 år gamla cello. Den är så värdefull att han kunde köpa ett egnahemshus om han sålde cellon. Herr Cello Makkonen reser med egen flygbiljett och egen plats i flygplanet för att säkert komma fram!

Ett lite trevligare och pratgladare sällskap på resorna och konserterna är pianisten Nazig Azezian som spelade mycket vackert på kyrkans stora flygel.

Efter konserten fick lärarna ta med sig doften från Ainolas trädgård 😊

Filmerna som visades under konserten kan du se här:

Ainolas trädgård

Nocturno

Här kan du höra Jussi Makkonen spela Sibelius mest kända musikstycke: Finlandia

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: