Vinnarna i Känguru-matematiktävlingen

Årskurs 3 har deltagit i världens största internationella matematiktävling. År 2017 deltog ca. 6,1 miljoner skolelever från 67 länder. Det finns två olika sätt att vinna i tävlingen. Det första är att få så höga poäng som möjligt och det andra är att göra ett så långt känguruskutt som möjligt, alltså svara rätt på så många frågor som möjligt i rad. Båda klassernas medeltal är högre än det nationella. Vi lärare är väldigt stolta över våra mattesnillen! De bästa eleverna i båda klasserna belönades med diplom och applåder. 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: