Stafettkarnevalen i Åbo

För första gången ordnades Stafettkarnevalen i Åbo! Det gav oss möjlighet att delta med precis alla elever i skolan. 67 elever var med och sprang i någon stafett. Resten av eleverna hejade på trots att vi inte hade någon ”officiell” hejarklack. Stämningen var god och eleverna fick stor frihet att gå runt och ta del av både tävlingar, lekar, chillatält, servering, fritt umgänge, programnummer, stafetter, matsäck och mycket mer. Vi tror och hoppas att det blev en oförglömlig och rolig upplevelse för alla!

Under öppningsceremonin på fredagen fick några av treorna representera skolan:

Skolan har från och med nu en stor penna som maskot. Pennan finns ju i skolans logo som pryder vår t-skjorta och har fått mycket beröm av olika personer, speciellt på Stafettkarnevalen 😊 Kanske vi skulle vinna t-skjortstävlingen om det ordnades en sån!

Pennan fick vaka över semlorna som inte hade så rykande åtgång i solgasset…

Vår paparazzi-skolsekreterare Karoliina tog lite ögonblicksbilder av både elever, personal och föräldrar under lördagen 😊 Tack till alla som var med!

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: