Månadsinfo augusti 2018

Välkommen till ett nytt läsår!

Augusti inleds i stort sett samma barackutrymmen som vi hade på våren. Ettorna har flyttat in i F-baracken och resten av klasserna är i samma baracker som förra året. Snart får vi börja planera ett helt nytt skolhus! Det ser vi fram emot 😊

Vi har en del ny personal och efter två gemensamma planeringsdagar känner vi oss redo att ta emot alla elever med öppna armar!

Det kommer en hel del information till vårdnadshavarna via Wilma de första veckorna. Läs dem! Kontakta skolsekreteraren om ni har problem med lösenord eller användning. Viktiga uppgifter om skolan kan du läsa i skolans infoblad

Vi är mycket glada och entusiastiska över att ha blivit utvalda som pilotskola för Läsväskan, en mångsidig digital satsning på läsning och läsfrämjande arbete! Snart får elever och föräldrar mera information om vad läsfeber och läskassa betyder och vad man kan göra som medläsenär 😊 Välkommen med på vår resa!

Viktiga datum

22.8 Picknick i Hovirinta strandpark kl. 18-19.30 för skolans elever med familjer

30.8 Skolfotografering för alla klasser. Tidtabell skickas på Wilma.

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: