Månadsinfo september 2020

September inleds med att skolan deltar i Team Rynkeby God Morgon skolloppet. Eleverna går eller springer runt Centralidrottsplanen och frivilliga sponsorer har möjlighet att ge understöd till förmån för kampen mot barncancer.

I september har vi simundervisning för nästan alla klasser i S:t Karins simhall, klasslärarna informerar om tider på Wilma. Det är viktigt att eleverna har en skild simkass med simdräkt och handduk och att kassen tas hem efter simningen 😊

Det blir skolfotografering den 24-25.9. Fotograferingen är i G-baracken, rum G203. I år kommer syskonfotograferingen att ske på en egen tidpunkt (under den 24-25.9) som meddelas på Wilma, liksom alla andra tider. Kompisfotografering tillåts inte i någon skola i S:t Karins pga coronarestriktionerna.

Skolhusbygget går framåt och dokumenteras med bilder varje vecka både från G-baracken och B-baracken. Hälsningar från ansvariga byggmästaren Harri Vaaranmaa:

Työmaan kuulumiset:

Perustusvaihe aloitettiin heinäkuun lopulla ja tänään 31.8.2020 on alapohjan sokkelielementti ja pilari asennukset saatu hyvin käyntiin. Rakennus on jaettu aikataulussa kolmeen lohkoon A,B ja C. Työjärjestys alapohja vaiheessa on C,B ja A. C-lohkon alapohjan elementeistä noin 65% asennettu.

Kiitokset vielä työmaan puolesta kaikille niille joiden vastuulla oli oppilaiden opastaminen koulujen aloituspäivänä. Aloituspäivä meni turvallisesti, eli kympin arvoinen suoritus.

Tästä on hyvä jatkaa.

Harri

Foto: Linn Österås
Foto: Petri Sandberg

Författare: Maria Engblom

Rektor i S:t Karins svenska skola

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: