Team Rynkeby God Morgon Skolloppet 2021

Skolveckan avslutades igår med att alla elever och en del av lärarna drog på sig löparskorna för att samla in pengar till barncancerforskning genom att motionera och springa. Hela skolan deltog i Team Rynkeby – God Morgon skolloppet som är Nordens största välgörenhetslopp för barn och som arrangeras av Team Rynkeby Fonden. Vi fick besök av två cyklister från Team Rynkeby – God Morgon laget i Åbo. Laget cyklar tillsammans som en del av ett stort internationellt välgörenhetsprojekt och igår fick eleverna en möjlighet att träffa dessa cyklister och beundra deras fina cyklar med utrustning. I år deltar 112 skolor och daghem i Finland i skolloppet och 30300 elever springer. Innan loppet hade eleverna möjlighet att ingå ett mikrosponsoravtal med familjer, vänner och lokala företag för att samla in ett mindre belopp för varje varv eller kilometer som de springer. Här följer fyrornas beskrivning av detta lyckade välgörenhetslopp: 

”I dag var vi och sprang Team Rynkeby Skolloppet. Vi började med att gå till Keskuri. Sedan berättade Team Rynkeby cyklisterna om att de inte det här året cyklar till Paris. Men att de cyklar till Levi. De berättade också att 2400 cyklister från 8 länder är med i att cykla i deras hemländer. Vi samlade in pengar till cancerforskning. Alla kunde ha en sponsor som gav en viss summa av pengar för varje varv. Men sponsoreringen var helt frivillig. Viktigaste var att alla sprang. Vissa klasser löpte 1km och vissa klasser 400m. Vi fick ett armband och av varje runda fick vi ett streck på armbandet.” (Alicia, Ella S., Sofie från 4A)

Ett stort tack till alla elever för er viktiga insats! 
#trgmturku #fördesmå #pientenpuolesta #drömmarnasmotionsdag

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: