Konstverkstad i Hovirinta

Idag fick eleverna från 4A och 3-4D delta i en konstverkstad där eleverna fick som uppgift att framställa konstverk av stora stenar genom att använda sin fantasi. Arbetet började med att eleverna fick fundera ut hurdana egenskaper och karaktärsdrag stenarna kan ha. De upplevde bl.a. att stenarna är lugna och snälla, men också lite busiga. Efter det fick de namnge sin sten och rita hurdana detaljer de ville formge sin sten med. Många stenar fick stora lyssnande öron samt tassar, ögon och en svans. Delarna formades med hjälp av lera.

Eleverna planerar sin stenfigur.
Eleverna var koncentrerade på sin uppgift.


Dessa stenar, som eleverna idag fått arbeta med, kommer att flyttas till den nya skolgården efter att det nya skolhuset tagits i bruk. Detaljerna som eleverna tillverkade av lera kommer att vid ett senare skede bli framställda och monterade på stenarna. Vi hade en inspirerande och lärorik förmiddag!

Detaljerna formades av lera.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: