Gemensamma idrottsdagen för SKS och Hovirinta

Idag har hela skolan haft idrottsdag på S:t Karins Centralidrottsplan. Åk 1-2 har sprungit 400 m, haft masstafett och kastat boll. Åk 3-4 har sprungit 60m, hoppat längd och kastat boll. Åk 5 har sprungit 60m, hoppat höjd och stött kula. Åk 6 har sprungit 60m, kastat spjut och hoppat längd.

Vi började med en gemensam uppvärmning där några pojkar från åk 6 stod för rörelserna. Alla elever gjorde jättebra ifrån sig under hela dagen, kämpade duktigt i grenarna och hejade på varandra. Många fick kliva upp på prispallen då de knep en plats bland de tre bästa.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: