– ”Läser!”, fick jag som svar idag i förskolegruppen Svanarna på Kuovinkatu. I Hipp och Hopp grupperna i Hovirinta tyckte de att ”En rektor pratar med såna elever som har gjort något dumt” och ”Rektorn bestämmer i skolan”.
Hur förklarar man för 6-åringar vad man egentligen gör som rektor? Rektorn är chef (svårt ord) för lärarna och andra som hjälper till i skolan, rektorn planerar nytt skolhus, sitter på möten och framför datorn, läser och skriver e-post, är också lärare och jo, bestämmer om alltmöjligt i skolan.
På frågan om vad en rektor borde göra svarade våra lärare i samband med skolhusplaneringen såhär:
Rektorn
- har ett övergripande ansvar för skolans ekonomi och verksamhet
- ansvarar för schemaläggningens ramar och en rättvis resursfördelning
- informerar om skolans situation uppåt i ledningshierarkin samt upprätthåller en smidig och relevant informationsgång till personalen
- fattar övergripande beslut och har det pedagogiska helhetsansvaret samt hjälper lärarna att följa skolans pedagogiska vision
- stöder personalen och främjar välmående i arbetsgemenskapen
- delegerar beslut och ansvar åt ett lämpligt ministerium/team eller en lämplig person
Vicerektorn och skolans ledningsgrupp stöder rektorn i det pedagogiska arbetet och ansvarar för beslut som gäller hela kollegiet.
Arbetsbilden är minst sagt mångsidig. Det är väl därför man överhuvudtaget vill och orkar vara rektor. Ingen dag är den andra lik. Kontakten till elever, vårdnadshavare och personal är det som gör arbetet så värdefullt.
Och allra gladast blev jag över förskolebarnens självklara svar: ”Rektorn läser!” Varje vecka i olika förskolegrupper. Den kontakt jag får till barnen redan före de börjar i vår skola är ovärderlig.